Lemmikin mukana olo on huomioitu palvelutarjonnassamme monipuolisesti. Kuusamon upeissa maisemissa lemmikin kanssa on ilo ulkoilla ympäri vuoden.

Lemmikin kanssa lomalle
Koiran kanssa matkustaminen on mukavaa ja helppoa Ruka-Kuusamossa
Lemmikit ovat tervetulleita Kauppakeskus Kumpareeseen Rukan kylässä sekä Oulangan luontokeskukseen Oulangan kansallispuistossa.
Bussiin lemmikin kanssa
Lemmikin kanssa voi matkustaa paikallisliikenteessä SkiBussissa, Karhunkierrosbussissa ja Village2Valley-maisemagondolin kyydissä.
1500 m2 kokoinen, yksiosainen koirapuisto avattiin heinäkuussa 2023. Koirapuisto sijaitsee Talvijärveltä Rukan kylään nousevan kevyen liikenteen väylän varressa. Rukan kylän ja Talvijärventien risteyksessä olevilta parkkipaikoilta puistoon tulee matkaa noin 150 m.
Kuusamon keskustassa on kaksiosainen koirapuisto (Kitkantie 57).

Tutustu koiraystävällisiin palveluihimme:
Eläinlääkärin palvelut
Jos lemmikille sattuu tapaturma tai lemmikki sairastuu, apua on tarjolla Kuusamon keskustassa. Kuusamon kaupungin eläinlääkäri palvelee arkisin ajanvarauksella ja muuna aikana päivystäen (laitteistoon sisältyy mm. röntgen). Eläinlääkäriasema Onni palvelee ajanvarauksella arkisin. Myös Kuusamon Eläinklinikka palvelee arkisin ajanvarauksella, lisäksi tarjolla on aamu- ja iltavastaanottoja ilman ajanvarausta.
Lemmikki kadoksissa?
Kadonneista lemmikeistä kannattaa ilmoittaa poliisille (112). Koirien, kissojen ja muiden irrallaan tavattujen pieneläinten vastaanotosta ja hoidosta huolehtii Kuusamossa Lemmikkihoitola TassunTahti. Ohjeita toimimiseen lemmikin karatessa löytyy karkurit.fi -sivustolta.
Ilotulitukset ruka-kuusamon alueella
Osa koirista pelkää pauketta, joten olemme koonneet listauksen Ruka-Kuusamon alueella vuosittain toistuvista tai muuten tiedossa olevista suuremmista ilotulituksista.
- FIS Ruka Nordic marraskuun lopulla: ilotulitus yleensä lauantaina klo 19
- Itsenäisyyspäivä: tarkista ajankohta kyseisen päivän ohjelmasta
- Joululintu-musiikkinäytelmä: päivämäärä vaihtelee vuosittain
- Uusivuosi: 31.12. Kuusamon keskusta klo 19, Rukan kylä klo 24
- Hiihtolomaviikot 8-10 ja Naperoviikot 7 ja 11; keskiviikkoisin klo 19
Paikat, joihin lemmikit ovat lämpimästi tervetulleita:

Basecamp Oulanka

Camp Kitchen & Bar

Hanki Baari

Iisakki Village

Kelokoto

Kujalan Porotila Reindeer Farm

Magical Pond

Matkailumaja Heikkala

Oivanki Outdoor Education Centre

Pizzeria Ruka

Proloma

R U O K Burger Ruka

Restaurant Ruka Peak

Ruka Charter

Ruka Peak - Boutique Hotel

Rukahovi Апартаменты

Scandic Rukahovi

Ski Bistro

Taiga School

Отель Rukatonttu

Ресторан Piste

Ресторан Rukatonttu

Ресторан Zone
