Ruka-Kuusamo Matkailu ry

Ruka-Kuusamon visio 2025

Ruka-Kuusamo - kansainvälinen, maan halutuin ympärivuotinen matkailualue.

Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n perustivat alueen suurimmat matkailutoimijat ja Kuusamon kaupunki vuonna 2002.

Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n hallituksessa on 5-6 varsinaista jäsentä ja 1-2 varajäsentä. Lisäksi käytännön toimintaa tukevat erilaiset tiimit, kuten markkinointitiimi ja infotiimi. Tiimit suorittavat hallituksen määrittelemät tehtävät budjetin mukaisesti. Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n toimitusjohtaja on Mats Lindfors.

Alueen matkailuneuvontaa hoitavat Kuusamo Info Matkailukeskus Karhuntassussa ja  Ruka Info Kauppakeskus Kumpareessa. Matkailuyhdistyksen tuottamia alueen matkailuesitteitä löydät myös hotellien vastaanotoista.

Organisaatio ja yhteystiedot

Ruka-Kuusamo Matkaily ry henkilökunta

Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n henkilöstön yhteystiedot

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@rukakuusamo.fi ellei toisin ole alla ilmoitettu.
Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n toimisto sijaitsee osoitteessa Rukatunturintie 9, 93830 Rukatunturi.

Laskutusosoite
Yhdistyksen y-tunnus on 1791616-2. 
Verkkolaskuosoitteemme on 003717916162 
Verkkolaskuoperaattorimme on OpusCapita Solutions Oy 
Operaattorin välittäjäntunnus E204503 
Mikäli verkkolaskujen lähettäminen ei onnistu, pyydämme teitä lähettämään paperiset laskut osoitteeseen: Ruka-Kuusamo Matkailu ry, PL 129, 00063 Laskunet (mahdollinen viite tulee aina selvittää tilaajalta etukäteen). Huomioithan, että tähän laskutusosoitteeseen ei saa lähettää muita kuin laskuja.

Titteli & henkilö Puh
Toimitusjohtaja Mats Lindfors 0400747356
Hallintopäällikkö Suvi Juntunen 0405090430
KV-myyntijohtaja Kimmo Rautiainen 0451252800
Tapahtumatuottaja Harri Niskanen 0405073155
Tapahtumatuottaja Jussi Saarinen 0408436023
Markkinointipäällikkö Tessa Suopanki 0413115239
Product owner, ruka.fi Sari Kumpuniemi 0405600067
Sisällöntuottaja Salla Karhumaa 0400510677
Sisällöntuottaja Mesi Lähteenkorva 0413185218
Matkailuneuvonta Ruka Infon vastaava: Henriikka Louna 0449706418
Matkailuneuvojat, Ruka Info, info@rukakuusamo.fi 0406896802

Naturpolis Oy

Gateway to Land of National Parks -hanke sekä Kansainvälinen matkailu takaisin kasvun tielle -hanke, jossa Ruka-Kuusamo Matkailu ry on osatoteuttajana. Sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@naturpolis.fi. 

Titteli & henkilö Puh
Gateway to Land of National Parks, projektipäällikkö Anna-Riitta Sulander 0407274222
Gateway to Land of National Parks, projektisuunnittelija Emmi Korhonen 0406387751
Kansainvälinen matkailu takaisin kasvun tielle, projektipäällikkö Tiia Koramo 0408450410
Tiedolla johdettu Ruka-Kuusamo. projektipäällikkö Tarja Kivilahti 0403558467

Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n hallitus

Hallituksessa on 5-6 varsinaista jäsentä ja 1-2 varajäsentä.

Varsinaiset jäsenet Yritys e-mail
Marko Säkkinen, puheenjohtaja Lomarengas Oy marko.sakkinen@lomarengas.fi
Ville Aho, varapuheenjohtaja Rukakeskus Oy ville.aho@ruka.fi
Lea Riekki Scandic Rukahovi lea.riekki@scandichotels.com
Katja Vira Isokenkäisten Klubi Oy  info@ikk.fi
Henrik Riipinen Riipinen Restaurants Oy     henrik.riipinen@riipinenrestaurants.fi
Ville Maijanen Ruka Experiences Oy ville.maijanen@rukasafaris.fi
Varajäsenet Yritys e-mail
Aino Kämäräinen Rukapalvelu Oy aino.kamarainen@rukapalvelu.fi

Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n tiimit

Yhdistyksen käytännön toimintaa tukevat erilaiset tiimit, kuten kv- ja kotimaan markkinointitiimi ja infotiimi. Tiimit suorittavat hallituksen määrittelemät tehtävät budjetin mukaisesti. Tiimien toiminnasta ja kokoonpanosta saa lisätietoja hallintopäällikkö Suvi Juntuselta. 

Jäsenyys

Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n jäsenenä on 130-140 yritystä, jotka edustavat yli 90 % alueen matkailutulosta. Yhdistys perustettiin vuonna 2002 jatkamaan alueella yli 20 vuotta tehtyä yhteismarkkinointia.

Yhdistyksen tärkein tehtävä on alueen yhteismarkkinoinnin organisointi kotimaassa ja ulkomailla. Yhdistyksen tarkoituksena on myös kehittää Ruka-Kuusamon matkailualueella toimivien yritysten toimintaympäristöä, lisätä alueen kansainvälistä ja kansallista vetovoimaisuutta ja tunnettavuutta sekä kasvattaa matkailusta saatavaa tuloa ja työllisyyttä.

Yhdistys on osaltaan toteuttamassa yrittäjien laatimaa visiota 2025: Ruka-Kuusamo - kansainvälinen, maan suosituin ympärivuotinen matkailualue.

Yhdistys tuottaa Ruka-Kuusamo -esitteet ja vastaa alueen imagomarkkinoinnista. Tärkein markkinoinnin ja tiedotuksen kanava on ympärivuotinen ruka.fi-sivusto. Sivuilta löydät kaikki tiedot Rukasta ja Kuusamosta matkailukohteena. Lisäksi hyödynnämme aktiivisesti sosiaalisen median välineitä. Löydät meidät Facebookista, Instagramista, Youtubesta ja Vimeosta. 

Yhdistyksen jäseneksi voi liittyä mikä tahansa Kuusamon alueella toimiva yritys. Jäseneksi hakevalta yritykseltä laskutetaan kertaluonteinen liittymismaksu 100 € + alv 24 %. Jäsenhakemuksen käsittelee yhdistyksen hallitus seuraavassa kokouksessaan. Yhdistyksen toimintavuosi on 1.10.-30.9. Jäsenyrityksen vuosittainen jäsenmaksu muodostuu lähtökohtaisesti yrityksen liikevaihdon perusteella tietyn prosenttikaavan mukaan sekä jäsenen valitsemista markkinointivälineistä Ruka-Kuusamo Matkailun tuottamissa esitteissä ja ruka.fi-sivustolla.

Jäsenyyden edut jäsenyritykselle: 

  • Mahdollisuus näkyä Ruka.fi –sivustolla, joka on yksi Suomen suosituimmista matkailusivustoista; talvikaudella keskimäärin 35 000 kävijää/vk, kesällä 20 000 kävijää/vk, huippuviikkoina 65 000 kävijää/vk. 
  • Mahdollisuus näkyä Facebookissa; 27 000 tykkääjää. 
  • Jäsentiedote noin 2 viikon välein; tietoa matkailun kehityksestä alueella (ml. yöpymis- ja lentotilastot), vinkkejä koulutuksista, ohjeistusta matkailumarkkinointiin jne.
  • Mahdollisuus luoda kontakteja ja kasvattaa omaa myyntiään mm. osallistumalla Ruka-Kuusamo Matkailun toimesta toteutettaviin matkanjärjestäjä- ja mediavierailuihin sekä myynti- ja koulutustilaisuuksiin.
  • Mahdollisuus osallistua alueen markkinointimateriaalin tuotantoon (kuvat, videot) ja saada näin yritykselleen näkyvyyttä alueen markkinoinnissa. 
  • Oikeus käyttää aluelogoa oman yrityslogonsa rinnalla omilla nettisivuillaan ja esitteissään. 
  • Oikeus käyttää Ruka-Kuusamo Matkailun omistamia kuvia ja videoita omassa markkinoinnissaan (pois lukien myyntituotteet kuten mukit, postikortit, vaatteet jne). 

Lisätietoja jäsenyyden eduista saat hallintopäällikkö Suvi Juntuselta, suvi.juntunen@rukakuusamo.fi, 040 5090 430. 

Jäseneksi liittymisen lomake >

Kannatusjäsenyys:

Muut kuin matkailutoimintaa harjoittavat yritykset voivat halutessaan liittyä kannatusjäseniksi. Kannatusjäsenellä ei ole yhdistyksen vuosikokouksissa puhe- eikä äänioikeutta. Kannatusjäsenmaksu määräytyy yrityksen liikevaihdon ja kokoluokan mukaan seuraavasti: Mikäli yrityksen liikevaihto on yli 1 milj. € tai työntekijöitä enemmän kuin 10 henkilöä, kannattajajäsenmaksu on 600 € + alv 24 %. 

Muut yritykset katsotaan pieniksi yrityksiksi, joiden kannatusjäsenmaksu on 280 € + alv 24 %.

Jäsenluettelo

Varsinaiset jäsenet

Yhdistyksen varsinaiset jäsenet löytyvät sivustolta omien toimialojensa esittelyistä Palvelut-osion kautta. 

Kannatus- ja tukijäsenet

Säännöt

Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n säännöt on hyväksytty perustamiskokouksessa Kuusamossa 18.10.2002. Rekisteriviranomaisen vaatimien muutosten jälkeen yhdistys on merkitty yhdistysrekisteriin 27.2.2003. Kevätkokouksessa 11.4.2005 sääntöjä muutettiin vastaamaan uutta tilikautta 1.10 - 30.9. Kevätkokouksessa 21.2.2014 sääntöjä muutettiin mm. hallituksen koon ja valitsemisperusteen osalta, nimi muutettiin Ruka-Kuusamo Matkailu ry:ksi ja toiminnanjohtaja muutettiin toimitusjohtajaksi. Syyskokouksessa 25.1.2021 sääntöjä muutettiin yhdistyksen kokouksiin osallistumismahdollisuuksien osalta.

1. Yhdistyksen nimi ja kotipaikka

Yhdistyksen nimi on Ruka-Kuusamo Matkailu ry ja sen kotipaikka on Kuusamo.

2. Toiminnan tarkoitus ja laatu:

Yhdistyksen tarkoituksena on edistää Kuusamon ja Rukan matkailualueilla toimivien yritysten yhteistoimintaa, lisätä alueen kansainvälistä ja kansallista vetovoimaisuutta ja tunnettavuutta matkailualueena sekä toimia alueen matkailun edunvalvojana. 

Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys voi: 

  • järjestää tiedotus- ja neuvottelutilaisuuksia alueen yritysten, kiinteistönomistajien, julkishallinnon yms tahojen kesken tavoitteiden ja toimintamallien yhteensovittamiseksi 
  • levittää tietoa jäsentensä toiminnasta ja palveluista, alueen elinkeinoista ja luonnonolosuhteista, historiasta, nykytilasta ja tulevaisuudensuunnitelmista medioiden välityksellä ja järjestämällä tiedotustilaisuuksia 
  • kehittää ja ylläpitää matkailuelinkeinon kannalta tärkeimpiä reittejä ja niiden ylläpitoa 
  • kehittää ja ylläpitää Ruka-Kuusamon alueen skibus- ja muuta julkista liikennettä 
  • koordinoida ja järjestää vuosittain toistuvia sekä yksittäisiä urheilu- ja matkailutapahtumia 
  • kehittää ja ylläpitää matkailuinformaatiopalveluja sekä keskusvaraamotoimintaa 
  • kehittää ja ylläpitää internet- kotisivuja 
  • suorittaa ja koordinoida matkailutoimialan tilastointia, markkinointi- ja muita tutkimuksia sekä alan julkaisutoimintaa 
  • järjestää jäsenilleen koulutusta 
  • osallistua matkailuelinkeinon edustajana alueen yhdyskuntasuunnitteluun, mm. kaavoitus- ja infrastruktuurihankkeisiin harjoittaa yhteistyötä muiden Koillis-Suomen matkailuyritysten kesken​

Yhdistyksen tarkoituksena ei ole toiminnallaan tuottaa voittoa tai muuta välitöntä taloudellista etua. 

Toimintansa tukemiseksi yhdistys kerää varoja liittymis-, jäsen-, tukijäsen- ja kannattajajäsenmaksuina, myymällä erilaisia mainostiloja, harjoittamalla julkaisutoimintaa, solmimalla sponsorointisopimuksia, hakemalla avustuksia julkisyhteisöiltä, ottamalla vastaan lahjoituksia ja testamentteja sekä omistamalla ja ylläpitämällä toimintaansa varten tarpeellisia kiinteistöjä ja osakkeita.

3. Jäsenet

Yhdistyksessä on varsinaisia jäseniä, tukijäseniä ja kannattajajäseniä. 

Yhdistyksen varsinaiseksi jäseneksi voi liittyä Kuusamon alueella asuva henkilö, liiketoimintaa harjoittava luonnollinen henkilö tai oikeuskelpoinen yhteisö. 

Tukijäseneksi voivat liittyä henkilöt ja oikeuskelpoiset yhteisöt, jotka harjoittavat matkailuliiketoimintaa. Tukijäsenellä ei ole äänioikeutta, mutta heillä on puheoikeus yhdistyksen kokouksessa. 

Kannattajajäseneksi voi liittyä jokainen luonnollinen henkilö tai oikeuskelpoinen yhteisö. Kannattajajäsenellä ei ole ääni- tai puheoikeutta. 

Yhdistyksen jäsenyyden vahvistaa yhdistyksen hallitus. Päätöksestä on ilmoitettava jäseneksi hakeutuvalle kirjallisesti. Jäsenrekisteriä ylläpitää yhdistyksen hallitus. Ennen näiden sääntöjen voimaan tuloa saavutetut jäsenoikeudet säilyvät. 

4. Jäsenen eroaminen ja erottaminen

Jäsen voi erota yhdistyksestä ilmoittamalla siitä yhdistyslain mukaisesti. Jäsenen on suoritettava kuitenkin kuluvan vuoden jäsenmaksu. 

Jäsen voidaan erottaa yhdistyksestä hallituksen yksimielisellä päätöksellä, jos jäsen on jättänyt erääntyneen jäsenmaksun maksukehotuksesta huolimatta maksamatta tai on menettelyllään yhdistyksessä tai sen ulkopuolella huomattavasti vahingoittanut yhdistystä tai sen toiminnan ja tarkoituksen toteutumista tai on jättänyt täyttämättä ne velvoitteet, joihin hän on yhdistykseen liittymällä sitoutunut. Jos yhdistyksen hallitus em. syistä erottaa jäsenen, on jäsenen maksettava jo erääntyneet maksut. Ennen päätöksen tekemistä asianomaiselle jäsenelle on varattava tilaisuus selityksen antamiseen asiassa paitsi milloin erottamisen syynä on jäsenmaksun maksamatta jättäminen. 

5. Maksut

Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistyksellä voi olla liittymismaksu, vuotuinen jäsenmaksu, ylimääräinen jäsenmaksu, tukijäsenmaksu ja kannattajajäsenmaksu.  

Varsinaisilla jäsenillä voi olla liittymismaksu, jäsenmaksu ja ylimääräinen jäsenmaksu. Jäsenmaksun suuruus voidaan määrätä perustumaan kokonaan tai osittain jäsenen liikevaihdon suuruuteen. Maksu voidaan määrätä erisuuruiseksi riippuen jäsenen liikevaihdon määrästä, toimialasta tai jäsenen toimipaikan sijainnista.  

Ylimääräinen jäsenmaksu voidaan määrätä kattamaan vuosittaisia, odottamattomia kustannustason noususta aiheutuvia kustannuksia. 

Liittymis- ja jäsenmaksujen suuruudesta, lukuun ottamatta ylimääräistä jäsenmaksua, jonka suuruudesta päättää hallitus, päätetään yhdistyksen kevätkokouksessa.

6. Hallitus

Yhdistyksen hallituksessa on 5-6 varsinaista jäsentä ja 1-2 varajäsentä. Hallitus pyritään valitsemaan siten, että se edustaa laajasti yhdistyksen jäsenistöä ja yhdistyksen jäsenmaksukertymää. Hallitukseen tulee valita sellaisia henkilöitä, jotka ovat halukkaita ja kykeneviä kehittämään Ruka-Kuusamon matkailua. Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Hallitus voi nimittää ennen vuosikokousta nimeämistoimikunnan, joka tekee vuosikokoukselle ehdotuksen seuraavan hallituksen kokoonpanosta. 

Hallituksen jäsenet ja varajäsenet valitaan aina yhdeksi (1) vuodeksi kerrallaan yhdistyksen syyskokouksessa. 

Hallituksen varajäsenillä on läsnäolo- ja puheoikeus kokouksissa, mutta ei äänioikeutta äänestystilanteessa. Myös varajäsenille toimitetaan esityslistat ja pöytäkirjat. Mikäli hallituksen varsinainen jäsen ei pysty osallistumaan kokoukseen, tulee hänen ilmoittaa puheenjohtajalle varajäsen, joka osallistuu kokoukseen hänen tilallaan äänivaltaisena. 

Yhdistyksellä voi olla hallituksen nimeämä toimitusjohtaja sekä muita toimihenkilöitä. Toimihenkilöt eivät ole hallituksen jäseniä, mutta voivat toimia hallituksen esittelijöinä. 

Hallituksen tehtävänä on valmistella kokousasiat ja toimeenpanna kokousten päätökset sekä valvoa, että yhdistyksen tehtävät tulevat hoidetuiksi vahvistetun budjetin mukaisesti. 

Hallitus kokoontuu puheenjohtajan tai hänen estyneenä ollessaan varapuheenjohtajan kutsusta, kun he katsovat siihen olevan aihetta tai kun vähintään puolet hallituksen jäsenistä sitä vaatii. 

Hallitus on päätösvaltainen, kun vähintään puolet sen jäsenistä puheenjohtaja tai varapuheenjohtaja mukaan luettuna on läsnä. Äänestykset ratkaistaan yksinkertaisella ääntenenemmistöllä. Äänten mennessä tasan ratkaisee puheenjohtajan ääni. 

Tilikauden aikana voidaan hallituksen päätöksellä toteuttaa sellaisia toimintasuunnitelman ulkopuolisia hankkeita, joihin saadaan 100 % ulkopuolinen rahoitus. Ulkopuolinen rahoitus voi myös koostua yhdistyksen jäsenten ko. tarkoitukseen vapaaehtoisesti suorittamista lisämaksuista. Nämä lisämaksut eivät vaikuta äänioikeuteen. 

7. Yhdistyksen nimenkirjoittaminen

Yhdistyksen nimenkirjoitusoikeus on hallituksen puheenjohtajalla ja toimitusjohtajalla, kummallakin yksin tai hallitun määräämällä henkilöllä yksin. 

8. Tilikausi ja tilintarkastus

Yhdistyksen tilikausi on 1.10 - 30.9. Yhdistyksellä on syyskokouksen valitsemat KHT-tasoinen tilintarkastaja ja varatilintarkastaja. 

9. Yhdistyksen kokoukset

Yhdistyksen varsinaisia kokouksia pidetään vuosittain kaksi, kevätkokous ja syyskokous. Syyskokous on pidettävä tammikuussa ja kevätkokous kesäkuun loppuun mennessä. 

Kevätkokouksessa käsitellään seuraavat asiat: 

  1. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, pöytäkirjan tarkastajat ja ääntenlaskijat. 
  2. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus. 
  3. Hyväksytään kokouksen työjärjestys. 
  4. Vahvistetaan seuraavan toimintavuoden toimintasuunnitelma. 
  5. Vahvistetaan seuraavan toimintavuoden jäsen- ynnä muut sääntömääräiset maksut. 
  6. Vahvistetaan seuraavan toimintavuoden talousarvio. 
  7. Käsitellään muut hallituksen esittämät tai jäsenten vähintään kuukautta ennen kokousta hallitukselle kirjallisesti ilmoittamat asiat. 

Syyskokouksessa käsitellään seuraavat asiat: 

  1. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, pöytäkirjan tarkastajat ja ääntenlaskijat. 
  2. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus. 
  3. Hyväksytään kokouksen työjärjestys. 
  4. Käsitellään hallituksen laatima tilinpäätös; toimintakertomus, tuloslaskelma ja tase. 
  5. Esitetään tilintarkastajan lausunto, päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille. 
  6. Valitaan tilintarkastaja ja varatilintarkastaja. 
  7. Päätetään hallituksen jäsenten ja varajäsenten lukumäärästä ja valitaan hallituksen jäsenet ja varajäsenet. 
  8. Käsitellään muut hallituksen esittämät tai jäsenten vähintään kuukautta ennen kokousta hallitukselle kirjallisesti ilmoittamat asiat. 

Kokouskutsut ja muut tiedonannot jäsenille toimitetaan jäsenen ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. Kutsut varsinaisiin ja ylimääräisiin kokouksiin on toimitettava vähintään kahta (2) viikkoa ennen kokousta. 

Yhdistyksen kokouksessa varsinainen jäsen voi käyttää äänivaltaa valtuutetun asiamiehen kautta. Kukaan ei ole kuitenkaan oikeutettu edustamaan enempää kuin kolmea jäsentä. 

Jäsenen on ennen kokousta hallituksen määräämänä ajankohtana esitettävä hallituksen tarkemmin määräämä selvitys tilinpäätöksestä tai kirjanpidosta jäsenmaksun ja äänimäärän vahvistamiseksi. 

Jäsenellä, joka ei ole suorittanut jäsenmaksuvelvollisuuksiaan, ei ole äänioikeutta. 

Jäsenen äänimäärä on hänen jäsenmaksunsa jaettuna 1 000 € pyöristettynä ylöspäin kokonaislukuun. Jäsenen äänimäärä ei saa kuitenkaan olla yli 1/3 edustettuna olevista äänistä. 

Päätökset tehdään yksinkertaisella ääntenenemmistöllä. Sääntöjen muuttamiseen tarvitaan kuitenkin 2/3 ääntenenemmistö ja yhdistyksen purkamiseen 3/4 enemmistö kokouksessa annetuista äänistä. 

Yhdistyksen sääntömääräisiin kokouksiin sekä hallituksen kokouksiin voidaan osallistua fyysisesti läsnä ollen, sekä myös tietoliikenneyhteyden kautta etänä, jolloin myös etäosallistujilla on äänioikeus kokouksissa. 

10. Sääntöjen muuttaminen ja yhdistyksen purkaminen

Päätös sääntöjen muuttamisesta on tehtävä kaksi kolmasosan (2/3) enemmistöllä annetuista äänistä. Yhdistyksen purkamisesta on tehtävä päätös kolme neljäsosan (3/4) enemmistöllä annetuista äänistä. Kokouskutsussa on mainittava sääntöjen muuttamisesta tai yhdistyksen purkamisesta. 

Kun yhdistys on päättänyt purkautua, hallituksen on huolehdittava purkautumisesta johtuvista selvitystoimista, jollei yhdistys ole valinnut hallituksen tilalle tehtävään yhtä tai useampaa muuta selvitysmiestä. Selvitystoimiin ei kuitenkaan ole tarpeen ryhtyä, jos yhdistys purkautumisesta päättäessään on samalla hyväksynyt hallituksen laatiman loppuselvityksen, jonka mukaan yhdistyksellä ei ole velkoja. 

Purkautumisesta päättäneen yhdistyksen taloudellista toimintaa saadaan jatkaa vain siinä määrin kuin tarkoituksenmukainen selvittely sitä vaatii. Selvitysmiehillä on oikeus pyytää julkista haastetta velkojille sekä oikeus luovuttaa yhdistyksen omaisuus konkurssiin. 

Yhdistyksen purkautuessa yhdistyksen vapaana olevat varat käytetään yhdistyksen tarkoituksen edistämiseen purkamiskokouksen päättämällä tavalla. Jos velkojen maksamisen jälkeen jäljelle jääneitä varoja ei voida käyttää säännöissä määrätyllä tavalla, selvitysmiesten on luovutettava ne valtiolle käytettäväksi mahdollisuuksien mukaan yhdistyksen toimintaan läheisesti liittyvän tarkoituksen edistämiseen. Selvitysmiesten on laadittava purkautumisesta loppuselvitys ja huolehdittava sen säilyttämisestä. 

Yhdistys katsotaan lakanneeksi, kun purkautumisesta on tehty merkintä yhdistysrekisteriin. 

Yhdistyksen tarkoituksena on kehittää Ruka-Kuusamon matkailualueella toimivien yritysten toimintaympäristöä, lisätä alueen kansainvälistä ja kansallista vetovoimaisuutta ja tunnettavuutta sekä kasvattaa matkailusta saatavaa tuloa ja työllisyyttä siten, että matkailuyritysten edut otetaan huomioon kestävällä tavalla.

Matkailun vastuullisuus

Olemme sitoutuneet kehittämään matkailua alueellamme pitkäjänteisesti ja suunnitelmallisesti. Ruka-Kuusamo on mukana Visit Finlandin Sustainable Travel Finland -ohjelmassa. Ruka-Kuusamo Matkailu ry rakentaa parhaillaan omaa Ekokompassi-ympäristöjärjestelmää.

Terveys & turvallisuus

Teemme parhaamme, että alueelle on turvallista matkustaa ja että täällä on turvallista olla. Autathan meitä ja matkailet vastuullisesti ja terveysohjeita noudattaen.

Kumppanimme

Ruka-Kuusamon viralliset kumppanit ovat näkyvästi mukana Rukan kylässä ja tapahtumissa tarjoten asiakkaillemme etuja ja elämyksiä ympäri vuoden!

Image
phone
0406896802
Image
email
info@rukakuusamo.fi
Image
Ruka-Kuusamo icon sijainti
Rukatunturintie 9, 93830 Rukatunturi