Talvipäivänseisaus – vuoden pimein lumikenkäretki

4 h
30 min
Alkaen 169.00€
Kerran vuodessa pimeys saavuttaa huippunsa, ja valo alkaa vähitellen palata.
Lähdemme lumikengillä Riisitunturin lumiseen metsään kokemaan talvipäivänseisauksen hiljaisuutta. Seisauksen hetkellä pysähdymme, sammutamme otsalamput ja kohotamme kupilliset kuumaa kaakaota vuoden pisimmälle yölle – ja vähitellen lisääntyvälle valolle.
Päivät
21.12.2026 - 22.12.2026
Aika
20:00 - 00:30
Järjestäjä
MunPolku
Paikka
Riisitunturi National Park
Osoite

Riisitunturintie
97925 Posio
Suomi

Joulukuun 21. päivänä suuntaamme Rukalta ja Kuusamosta Riisitunturin kansallispuistoon kokemaan vuoden pisimmän yön lumikengillä.

Talvipäivänseisaus on vuoden lyhin päivä ja pisin yö – pohjoisen talven käännekohta. Tästä hetkestä eteenpäin päivät alkavat vähitellen pidentyä ja valo tekee paluutaan.

Aloitamme lumikenkäretken Riisitunturin lumisissa metsissä pimeän laskeuduttua. Otsalamput valaisevat kulkuamme, kun nousemme kohti kansallispuiston ylempiä vaaramaisemia.

Retken ajoitus ei ole sattumaa. Kello 22.50, talvipäivänseisauksen tarkalla hetkellä, pysähdymme. Sammutamme otsalamput ja annamme luonnollisen pimeyden ympäröidä meidät.

Ei ilotulituksia tai keinovaloja. Vain luminen metsä, pohjoinen talviyö ja hetki, joka koetaan vain kerran vuodessa.

Tämän jälkeen aloitamme paluumatkan talvisen metsän halki.

Jos revontulet näyttäytyvät retkemme aikana, pysähdymme nauttimaan niistä rauhassa. Tällöin retki saattaa kestää hieman suunniteltua pidempään. Revontulet ovat luonnonilmiö, eikä niiden näkymistä voida taata.

Päivämäärä: 21.12.2026
Kesto: noin 4,5 tuntia kuljetuksineen
Paikka: Riisitunturin kansallispuisto
Ryhmäkoko: 2–8 osallistujaa
Alaikäraja: 12 vuotta
Vaativuus: Keskivaativa
Hinta: 169 € / henkilö

Retken hintaan sisältyvät paikallisen luonto-oppaan palvelut, kuljetukset Rukan alueelta ja Kuusamon keskustasta, lumikengät ja sauvat, otsalamppu sekä kuuma kaakao.

Aikaisempaa kokemusta lumikenkäilystä ei tarvita.

Lämmin talvivaatetus on välttämätön. Suosittelemme kerrospukeutumista, lämpimiä talvijalkineita, lämpimiä käsineitä tai rukkasia sekä pipoa.

Retken reittiä ja ohjelmaa voidaan muuttaa lumi- ja sääolosuhteiden sekä muiden talvisten olosuhteiden mukaan. Turvallisuus on aina etusijalla.

Talven valon jäljillä

Talvipäivänseisauksen retki on osa MyTrailin joulun ja uudenvuoden lumikenkäretkiä. Kuuden pienryhmäretken kokonaisuudessa seuraamme pohjoisen talven muuttuvaa valoa vuoden pimeimmästä yöstä kohti uuden alun ensimmäisiä valonsäteitä.

MyTrail MunPolku: +358 50 5606 633 | guide@mytrail.fi

Blue Moment Riisitunturi
Blue Moment Riisitunturi

Sininen hetki Riisitunturilla - Lumikengillä auringonnoususta auringonlaskuun

18.12.2026 - 10.1.2027
08:30 - 16:30
Alkaen 239.00€
Koe kokonainen pohjoinen talvipäivä lumikengillä Riisitunturin kansallispuistossa. Seuraa valon muuttumista aamun sinisestä hämärästä matalalla kulkevan talviauringon valoon, auringonlaskuun ja takaisin siniseen hetkeen.
Christmas Eve Snowshoeing
Christmas Eve Snowshoeing

Jouluaaton lumikenkäretki - joulutervehdys Metsän Väelle

24.12.2026 - 24.12.2026
11:00 - 14:00
Alkaen 99.00€
Vietä jouluaattoa talvisen metsän rauhassa Pyhävaaralla. Lumikenkäilemme lumisessa maisemassa, tutustumme vanhaan suomalaiseen ajatukseen metsän väestä ja viemme metsälle pienen joulutervehdyksen. Retken aikana pysähdymme nauttimaan lämmintä glögiä ja piparkakkuja.
Starry Sky Stories
Starry Sky Stories

Tähtitaivaan tarinoita - öinen lumikenkäretki

1.11.2026 - 14.3.2027
20:00 - 22:00
Alkaen 90.00€
Jätä Rukan valot taaksesi ja astu lumikengillä talvisen metsän pimeyteen. Syvällä metsässä sammutamme otsalamput, annamme silmien tottua hämärään ja pysähdymme kuuntelemaan ympäröivää hiljaisuutta. Kirkkaalla säällä yllä avautuu tähtitaivas ja revontuletkin saattavat näyttäytyä.
Last Light Snowshoeing
Last Light Snowshoeing

Vuoden viimeinen auringonlasku - lumikenkäretki Valtavaaralle

31.12.2026 - 31.12.2026
11:30 - 15:30
Alkaen 139.00€
Päätä vuosi luonnon keskellä, Valtavaaran talvimaisemissa. Lumikenkäretki, lämmin nuotiolounas ja rauhallinen hetki vuoden viimeisessä valossa.
First Light of The New Year
First Light of The New Year

Uuden vuoden ensimmäinen auringonnousu – lumikenkäretki Valtavaaralle

1.1.2027 - 1.1.2027
08:30 - 12:30
Alkaen 139.00€
Vuoden ensimmäinen seikkailu alkaa aamuhämärässä! Kuljemme oppaan johdolla Valtavaaralle, kohotamme kuusenkerkkämaljan ja nautimme lämpimän aamiaisen kodalla.