Oulangan luontoon voi tutustua monin eri tavoin; omatoimisesti tai opastetuilla melonta- tai patikkaretkillä tai kalastaen. Puiston halki kulkee kuuluisa vaellusreitti Karhunkierros ja päiväretkeilyyn soveltuvia reittejä on lukuisia. Jo muutaman tunnin päiväretkellä saa hyvän yleiskuvan Oulangan kauniista luonnosta ja ympäröivästä kansallismaisemasta - luonto on avoinna ympäri vuoden!
Kiutakönkään polulla (1 km) voit ihailla Oulankajokivarren upeaa jokimaisemaa ja tunnelmoida Kiutakönkäällä; kuohujen ja komeiden punaisten dolomittikallioiden äärellä. Reitin lähtöpisteenä toimii Oulangan luontokeskus.Polku on kuljettavissa jalan ympäri vuoden. Kiutakönkäällä on tulentekopaikka.
Luontokeskuksen pihapiiristä lähtevät polut lähireiteille; Hiiden hurmos (5 km) ja Rytisuon luontopolulle (5 km). Reitit johdattelevat kulkijan valoisiin mäntymetsiin, pieniin suoaukeisiin ja rauhallisiin jokivarsimaisemiin. Talvisin molempia reittejä voi kulkea lumikengillä. Könkään keino (8 km) myötäilee Hiiden hurmos reittiä jatkuen Merenojan kotkansiipien peittämään purolehtoon ja palaa takaisin luontokeskukseen Oulankajoki vartta pitkin.
Uutta kesälle 2013! Kiutakönkäälle tulee esteetön reitti (150 m). Reitti vie lapsiperheet, liikuntaesteiset, pyörätuolilla liikkuvat ja iäkkäämmät retkeilijät luonnon ihmeiden äärelle. Lähtöpisteenä toimii Oulangan luontokeskus ja melontareitin lähtöpiste.
Oulangan kansallispuistossa havattuihin lintulajeihin voi tutustua Tiira-järjestelmän havaintojen kautta.
Keskellä kansallispuiston upeita maisemia sijaitseva Oulangan luontokeskus tarjoaa retkeilyneuvontaa, tietoa kansallispuistosta ja muista lähiseudun retkeilykohteista. Luontokeskuksessa voit tutustua Oulankajoki - Virtaava vesi -näyttelyyn. Asiakaspalvelupisteestä saat ajantasaiset retkivinkit. Myynnissä karttoja ja Oulanka-tuotteita sekä kalastuslupia.
Auditoriossa (noin 40 hengelle) esitetään luontoaiheisia videoita maksutta. Soveltuu hyvin myös luento- ja kokoustilaksi. Luontokirjastossa voit pohtia luonnossa näkemääsi luontokirjojen äärellä. Lasten puuhanurkkaus viihdyttää nuorempia retkeilijötä. Elektronisessa infopisteestä, Patikkkapaikasta pääset perehtymään laajemmin alueen ja lähiseudun retkikohteisiin. Oulanka-tuotteita voi tilata myös verkkokauppa kauppa.luontoon.fi kautta. Perheen pienemmille vuokrattavana kantorinkkoja.
Luontokeskuksen kahvila, Safari Cafe Susi tarjoaa kahvila- ja ruokapalveluja, päivän keiton, safari-infoa ja myyntiä sekä retkeilyvälineiden vuokrausta. Tilaukset ja tiedustelut puh. 040 913 6652.
Talvista Oulankaa voi ihailla hiihtäen tai lumikenkäillen. Oulangan erämaareitti (26 km) on Kiutakönkäältä Juumaan vievä talvireitti. Reittiä pohjustetaan kerran viikossa 15.2.–30.4. moottorikelkalla ja lanalla. Reitin varrelle sijoittuvat Ansakämppä ja Jussinkämppä. Reitillä ei ole latu-uraa, eikä sitä ole valaistu. Erämaareitiltä kulkee yhdyslatu Käylään ja Rukalle vieviin latu-uriin. Maaston mäkisyyden ja kapeuden vuoksi reitti on vaativa.
Tarkempaa tietoa Oulangan patikkareiteistä löydät sivustolta luontoon.fi.
Lue ajankohtaista Oulangalta luontoon.fi -sivustolta sekä tutustu Oulangan tapahtumiin.
Tule viettämään mukavaa retkipäivää Oulangan kansallipuistoon!
Luontokeskukseen on vapaa pääsy. Tarkista aukioloajat sivun ylälaidasta!
Ajo-ohje: Kuusamosta Kemijärventie (E63/5-tie) - Sallantie (950) - Liikasenvaarantie 132, jonka varrella luontokeskus sijaitsee, ennen Oulankajokea.